Разлика помеѓу преработките на „Сапа Инка“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Сапа Инки}}
'''Сапа Инка''', во превод ''единствениот Инка'' или познат и како '''апу''' (''боженство'') или '''сапа''' (''единствениот'') бил владетелот на [[Кралство Куско|Кралството Куско]], а подоцна и император на [[Империјата на Инките]]. Потеклото на оваа функција се [[Митологија на Инките|митски]] и е поврзано со основањето на градот [[Куско]], но историски се верува дека оваа функциија се создала во [[1200]] година. Оваа функција или титула била наследна, синот го наследува таткото. Имало две познати династии, едната предводена од [[Ханан]], а другата од страна на [[Хурин]]. Последниот официјален Сапа Инка бил [[Атахуалпа]], кој бил погубен од страна на [[Шпанци]]те во [[1533]].
 
==Династии==
{{Сапа Инки}}
=== Династија Хурин ===
{{Сапа Инки}}
 
[[Податотека:Sapa inkakuna.jpg|thumb|left|150px|Приказ на Сапа Инките.]]
Во историјата малку се знае за првата династија Сапа Инки. Нивното владеење започнало со [[Хурин]] и опсегот на владеење не се проширил надвор од границите на [[Кралството Куско]]. Нивното потекло е тесно сврзано со митското основање на [[Куско]]. Династијата била основана од [[Манко Капак]], кој се сметал за син на богот на сонцето и негови наследници се: [[Синчи Рока]], [[Локе Јупанки]], [[Мајта Капак]] и [[Капак Јупанки]]. Како репутација на Сапа Инките, наредните владетели се именувале како „капак“ или ''воен лидер'' и „синчи“ или ''лидер''. Како почеток на династијата се смета [[1200]] година.