Разлика помеѓу преработките на „Сапа Инка“

Одземени 110 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Инки}}
[[Image:Aguas Calientes.JPG|thumb|250px|Статуа на Сапа Инка, [[Пачакутек]], во [[Перу]].]]
 
'''Сапа Инка''', во превод ''единствениот Инка'' или познат и како '''апу''' (''боженство'') или '''сапа''' (''единствениот'') бил владетелот на [[Кралство Куско|Кралството Куско]], а подоцна и император на [[Империјата на Инките]]. Потеклото на оваа функција се [[Митологија на Инките|митски]] и е поврзано со основањето на градот [[Куско]], но историски се верува дека оваа функциија се создала во [[1200]] година. Оваа функција или титула била наследна, синот го наследува таткото. Имало две познати династии, едната предводена од [[Ханан]], а другата од страна на [[Хурин]]. Последниот официјален Сапа Инка бил [[Атахуалпа]], кој бил погубен од страна на [[Шпанци]]те во [[1533]].