Полтавска Област: Разлика помеѓу преработките

с
Бот Додава: crh:Poltava vilâyeti; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: crh:Poltava vilâyeti; козметички промени)
'''Полтавска област''' ([[украински]]: ''Полтавська область''; исто така се нарекува '''Полтавшчина''' - украински: ''Полтавщина'') е област ([[покраина]]) во централна [[Украина]]. Административен центар на [[област]]та е градот [[Полтава]].
 
== Географија ==
Полтавската [[област]] е лоцирана во централниот дел на Украина, вкупната површина на покраината е околу 28,800 km². Област се граничи со [[Чернигивска област]], [[Сумска област]], [[Харковска област]], [[Днипропетровска област]], [[Кировоградска област]], [[Черкаска област]] и [[Киевска област]].
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.obladmin.poltava.ua/ Администрација на Полтавската област] {{uk icon}}
* [http://www.kmu.gov.ua/control/en/publish/article?art_id=117049&cat_id=32596 Информации за областа]
* [http://www.wumag.kiev.ua/index2.php?param=pgs20073/94 Земјата Полтавшчина]
{{Области во Украина}}
 
[[Категорија:Украина]]
{{Области во Украина}}
 
[[be-x-old:Палтаўская вобласьць]]
[[bg:Полтавска област]]
[[ca:Província de Poltava]]
[[crh:Poltava vilâyeti]]
[[cs:Poltavská oblast]]
[[cv:Полтава облаçĕ]]