Разлика помеѓу преработките на „Сончево зрачење“

Одземени 127 бајти ,  пред 10 години
с
Бришење на "PrismAndLight.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Justass пор
с (Бот Додава: cs Брише: en, id, ko, mr, simple, sr, te, zh-yue Менува: ja, no, vi)
с (Бришење на "PrismAndLight.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Justass пор)
За повеќето луѓе директното изложување на сончевото зрачење е непријатно, а посебно долго изложување на силна сончева светлина предизвикува долготраен проблем со видот. Затоа се измислени очилата за сонце, а во употреба се и други помагала за заштита од Сонцето: капи, чадори, природни или вештачки создадени сенки и така натаму.
 
 
[[Податотека:PrismAndLight.jpg|thumb|Сончевата светлина разделена преку призма]]
 
===Користење на сончевата енергија===