Разлика помеѓу преработките на „Век“

Додадени 33 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Век''' или '''столетие''' е временски период од [[сто]] последователни [[година|години]]. Во највеќето јазици, како во македонскиот, вековите се именуваат со [[реден број|редни броеви]], како на пр. „[[9 век|деветти век н.е.]]“. Во Европа исклучок се [[Скандинавија|скандинавските]] јазици, кои вековите ги изразуваат во стотини (на пр. „1900-тите“).
 
==Почеток и крај во Грегоријанскиот календар==