Разлика помеѓу преработките на „Век“

Одземени 38 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{redirect|Стогодишнина}} '''Век''' или '''столетие''' е временски период од сто последовател...)
 
с
{{redirect|Стогодишнина}}
'''Век''' или '''столетие''' е временски период од [[сто]] последователни [[година|години]]. Во највеќето јазици, како во македонскиот, вековите се именуваат со [[реден број|редни броеви]], како на пр. „[[9 век|деветти век н.е.]]“. Во Евбропа исклучок се [[Скандинавија|скандинавските]] јазици, кои вековите ги изразуваат во стотини.