Разлика помеѓу преработките на „Папа Симах“

Одземен 11 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: war:Papa Simaco)
other = Симах
}}
'''Папа Анастасиј IIСимах''' ([[лат.]] Symmachus PP.) (? - [[19 јули]] [[514]]) бил римски [[папа]] од [[22 ноември]] [[498]] до [[19 јули]] [[514]]. Се родил на [[Сардинија]]. Бил избран за папа, откако го победил кардиналот Лаврентиј. За да стане папа го корумпирал остроготскиот крал теодорх. Нивната антивизантиска позиција се совпаѓала. По неговото враќае во [[Рим]], бил донесен декрет, со кој се збранувало да се врши било каква предизборна агитација, сѐ додека еден папа е жив. Во тој декрет, се вели дека пишувало и дека папата е оној којшто треба да го именува својот наследник, ако таква ситуација не се исполни поради н еочекувана смрт на папата. Во таква ситуација новиот папа го избираат свештениите. Предвремената форма на избор од страна на свештенството била укината. [[Византија]] силно го обвинувала, дека врши неканонски дејствија, па дуруи и прељуба, но имал шанса да се оправда.
 
{{Папи}}