Разлика помеѓу преработките на „Седмица“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: ckb:هەفتە; козметички промени
с (Бот Додава: io:Semano)
с (Бот Додава: ckb:هەفتە; козметички промени)
'''Седмица''' или '''недела''' е групирање на [[ден]]ови или поголемо групирање на денови како во [[Лунарен месец|лунарниот месец]], [[година]] итн. Седмицата зазема помал временски период од [[месец]]от и помага на луѓето за организирање на работата, секојдневните активности, комуникацијата и останатите сфери од животот. Повеќето од земјите во [[свет]]от ја поделиле седмицата на седум [[ден]]ови.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
=== Книги ===
* {{цитирана книга
| last = Colson
| isbn = }}
 
=== Надворешни врски ===
 
* [http://www.englatheod.org/calendar.htm Englisc Rímbóc: Англо-саксонски календар]
[[Категорија:Календари]]
[[Категорија:Седмици| ]]
 
 
{{Link FA|el}}
[[bs:Sedmica]]
[[ca:Setmana]]
[[ckb:هەفتە]]
[[co:Sittimana]]
[[cs:Týden]]