Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додаден 611 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
== Личности ==
*[[Јонуз Јусуфов]] (роден во Првце, живеел во [[Доброште]]) - арнаутско-качачки бандит криминалец, главен преводник на сардисувањето на [[Лешочкиот манастир]] во [[1905]] година
*[[Бари Шабани]] (р. 2 јули 1954) - државен правобринител на [[Тетово]] и поранешен државен секретар во Министерството за правда на Македонија<ref>{{цитирана веб страница|url=http://drzavnopravobranitelstvo.gov.mk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=18&Itemid=30|title=Државен Правобранител за Тетово|publisher=Државно правобранителство на Македонија|language=македонски|accessdate=2010-01-12}}</ref>
 
== Култура и спорт ==