Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Литература (со користење на HotCat))
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
 
пр.
==Пример==
:Сонцето оди, заоѓа,
:девојка душа береше...
:змија се бога молеше:
:„умри је боже девојка“...
{{Лит-никулец}}
 
 
[[ca:Personificació]]