Разлика помеѓу преработките на „Уено (парк)“

Додадени 74 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Токио (со користење на HotCat))
{{Внимание}}
'''Уено Парк''' е простран јавен [[парк]] лоциран во [[Уено]] дел од Таито, [[Токио]], [[Јапонија]]. Го зафаќа просторот на бившото Кенеи-Џи светилиште кое е тесно поврзано со Такогава Шогунс, кој кој изградил светилиште за да го брани Едо Замокот од североисток, тогаш се сметал за несреќен правец, Светилиштето е уништено за време на Бошин Војна.
Уено Парк бил започнат со грант од Императорот Таишао до градот Токио во 1924. Официјално име на паркот е Уено Оши Коен што во превод значи Уено Империјлен Подарен Парк.
Многу позната статуа на Саиго Такамори додека го шета своет куче стои во овој парк.
Три Музеи (Токио Национален Музеј, Национален Музеј на Науки и Национален Музеј на Западна Уметност) концертна сала Тошо-Гу Светилиште, Шинобозу Езерце со Бензаитен Светилиште, Гојо Светилиште и Уено Зоолошка Градина го прават оваа место во туристичка и рекреативна атракција као за Јапонците така и за странците.
Уено Парк е дом на многуте бездомници во Токио.
 
 
{{Јапонија-никулец}}
 
 
[[Категорија:Токио]]