Разлика помеѓу преработките на „Железничка станица Хајдарпаша“

с
нема опис на уредувањето
с
[[File:Haydarpasa train station.jpg|thumb|right|250px|Haydarpaşa train station]]
 
'''Железничката станица Хајдарпаша''' ([[турски]]: ''Haydarpaşa Garı'') е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот [[Истанбул]], [[Турција]]. Првата станица била изградена во [[1872]] година.
 
Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината [[Анкара]], и поретки други дестинации во [[Анадолија]], како и со [[Багдад]] и [[Медина]]. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со [[Босфорски ферибот]], кој во иднина е планирано да се замени со подводен [[тунел]]. Проектот треба да биде реализиран во [[2012]] година. [[Мармарај]] (Железнички тунел на Босфотор) исто така ќе се поврзи преку метро на европските и азиските делови на градот.