Разлика помеѓу преработките на „Железничка станица Хајдарпаша“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Железничката станица Хајдарпаша (турски: Haydarpaşa Garı) е почетна и главна железничка ста...)
 
[[File:Haydarpasa train station.jpg|thumb|right|250px|Haydarpaşa train station]]
 
Железничката станица Хајдарпаша (турски: Haydarpaşa Garı) е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот Истанбул, Турција. Првата станица била изградена во 1872 година.
 
Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината [[Анкара]], и поретки други дестинации во [[Анадолија]], како и со [[Багдад]] и [[Медина]]. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со [[Босфорски ферибот]], кој во иднина е планирано да се замени со подводен [[тунел]]. Проектот треба да биде реализиран во [[2012]] година. [[Мармарај]] (Железнички тунел на Босфотор) исто така ќе се поврзи преку метро на европските и азиските делови на градот.
 
==Видете исто==
*[[Железничка станица Сиркечи]],
*[[Јавен транспорт во Истанбул]]
 
==Наводи==
 
==See also==
*[[Istanbul Sirkeci railway station]], the other major train terminal of Istanbul on the European side
*[[List of railway stations#Turkey|List of train stations in Turkey]]
*[[Public transport in Istanbul]]
*[[Baghdad Railway]]
*[[Hejaz railway|Hejaz Railway]]
 
==References==
{{Reflist}}
 
==Надворешни врски ==
==External links ==
{{commonscat|Haydarpaşa Terminal}}
* [http://www.pointsfromturkey.com/haydarpasa.html Haydarpaşa Train Station]
{{coord|40.996111|N|29.018611|E|region:TR_type:landmark|display=title}}
 
[[Category:TransportТранспорт inво IstanbulИстанбул]]
[[Category:OttomanОсманлиска railwaysархитектура]]
[[Category:Железнички станици во Истанбул|Х]]
[[Category:Railway stations in Turkey|Istanbul Haydarpaşa]]
[[Category:Railway stations opened in 1908]]
[[Category:Buildings and structures in Istanbul]]
 
[[ar:محطة حيدر باشا]]
[[cs:Nádraží Haydarpaşa]]
[[de:Bahnhof Istanbul Haydarpaşa]]
[[en:Istanbul Haydarpaşa Terminal]]
[[ja:ハイダルパシャ駅]]
[[pl:Istanbul Haydarpaşa]]