Разлика помеѓу преработките на „Сапа Инка“

Додадени 100 бајти ,  пред 10 години
{{Сапа Инки}}
=== Династија Хурин ===
[[Податотека:Sapa inkakuna.jpg|thumb|left|150px|Приказ на Сапа Инките.]]
 
Во историјата малку се знае за првата династија Сапа Инки. Нивното владеење започнало со [[Хурин]] и опсегот на владеење не се проширил надвор од границите на [[Кралството Куско]]. Нивното потекло е тесно сврзано со митското основање на [[Куско]]. Династијата била основана од [[Манко Капак]], кој се сметал за син на богот на сонцето и негови наследници се: [[Синчи Рока]], [[Локе Јупанки]], [[Мајта Капак]] и [[Капак Јупанки]]. Како репутација на Сапа Инките, наредните владетели се именувале како „капак“ или ''воен лидер'' и „синчи“ или ''лидер''. Како почеток на династијата се смета [[1200]] година.