Уаскар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Сапа Инки}} thumb|Хуаскар. '''Хуаскар Инка''' ([[кечуански јазик|кечу...)
 
Нема опис на уредувањето
{{Сапа Инки}}
[[Image:Waskhar lifetime portrait.jpg|thumb|Хуаскар.]]
 
'''Хуаскар Инка''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Waskar Inka'') бил дванаесетти [[Сапа Инка]] на [[Империјата на Инките]] кој владеел од [[1527]] до [[1532]] година, наследувајќи го неговиот брат [[Нинан Кујочи]] и неговиот татко [[Хуајна Капак]]. Двајцата, и неговиот татко и неговиот брат, умреле пред Хуаскар да го наследи тронот. Иако Нинан Кујочи требало да биде Сапа Инка, бидејќи умрел прерано не се смета за Сапа Инка.
[[Image:Waskhar lifetime portrait.jpg|thumb|лево|Хуаскар.]]
 
По смртта на брат му и татко му, не се знаело кој е наследникот, Хуаскар или неговиот друг брат [[Атахуалпа]] и тогаш започнала војна помеѓу нив. По долги крвави војни, Атахуалпа го убил неговиот брат станувајќи наследник на тронот, но овој пат се соочил со друга опасност - шпанската окупација на [[Јужна Америка]].
 
*[[Список на Сапа Инки]]
*[[Империја на Инките]]
 
{{Инки-никулец}}
 
{{start box}}