Разлика помеѓу преработките на „Молекуларна биологија“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот Менува: el:Μοριακή βιολογία; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: el:Μοριακή βιολογία; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{био-никулец}}
'''Молекуларната биологија''' ги проучува основните појави на [[живот]]от ([[метаболизам]], [[наследност]], [[надразливост]]) на ниво на [[молекул]]и што ја градат [[клетка]]та. Полето на молекуларната биологија се преклопува со полињата на интерес на биологијата и хемијата, особено со генетиката и биохемијата.
 
[[Категорија:Молекуларна биологија]]
 
[[da:Molekylærbiologi]]
[[de:Molekularbiologie]]
[[el:Μοριακή Βιολογίαβιολογία]]
[[en:Molecular biology]]
[[eo:Molekula biologio]]