Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Додаден 1 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Сапа Инки}}
[[Image:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]]
'''Манко Капак''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Manqo Qhapaq'' или ''Manku Qhapaq'') бил легендарен прв [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и еден од божествата на [[митологијата на Инките]]. Постојат неколку верзии за неговата поврзаност со основањето на [[Куско]].
 
==Легендата Инти==