Разлика помеѓу преработките на „Сценографија“

Додадени 349 бајти ,  пред 11 година
с
с
(Создадена страница со: '''Сценографија''' е уметничка дисциплина за создавање амбиенти наменети за претстави....)
 
с (с)
'''Сценографија''' е уметничка дисциплина за создавање амбиенти наменети за претстави. Сценографијата подразбира употреба на светлина, звук, облека, изведба, конструкции и просторно уредување. Претставува заедничка, усогласена замисла и на [[режисер]]от и на визуелниот уметник во врска со одредена сценска претстава или [[филм]].<ref>{{никулец}}цитирана книга
| title=[[Македонска Енциклопедија]]
| publisher=[[Македонска академија на науките и уметностите]]
| year=[[2009]]
| location=[[Скопје]], [[Македонија]]
| pages=1461
| isbn=978-608-203-023-4}}</ref>
{{никулец}}
==Референци==
{{reflist}}
[[ar:سينوغرافيا]]
[[bg:Сценография]]