Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Додадени 874 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Богови на Инките (со користење на HotCat))
[[Image:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]]
'''Манко Капак''' ([[кечуански јазик|кечуански]] ''Manqo Qhapaq'' или ''Manku Qhapaq'')бил легендарен прв [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и еден од божествата на [[митологијата на Инките]]. Постојат неколку верзии за неговата поврзаност со основањето на [[Куско]].
 
==Легендата Инти==
 
Според овој мит, Мако Капак бил син на богот на сонцето [[Инти]] и [[Мама Квила]] и брат на [[Пача Камак]]. Мако Капак бил прославуван како оган и бог на сонцето. Исто така, Манко Капак и негови пријатели биле испратени на земјата од страна на богот на сонцето и излегле од пештерата во Пакаритамбо носејќи златен предмет наречен ''тапак-јаури''. Тие требале да изградат храм на богот на сонцето на местото каде ќе се зарил самиот златен предмет. Местото било во [[Куско]].
 
==Видете исто така==