Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]] {{Сапа Инки}} '''Манко Капак''' ([[кечуан...)
 
[[Image:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]]
{{Сапа Инки}}
[[Image:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]]
'''Манко Капак''' ([[кечуански јазик|кечуански]] ''Manqo Qhapaq'' или ''Manku Qhapaq'')бил легендарен прв [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и еден од божествата на [[митологијата на Инките]]. Постојат неколку верзии за неговата поврзаност со основањето на [[Куско]].