Разлика помеѓу преработките на „Сапа Инка“

Додаден 111 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
'''Сапа Инка''', во превод ''единствениот Инка'' или познат и како '''апу''' (''боженство'') или '''сапа''' (''единствениот'') бил владетелот на [[Кралство Куско|Кралството Куско]], а подоцна и император на [[Империјата на Инките]]. Потеклото на оваа функција се [[Митологија на Инките|митски]] и е поврзано со основањето на градот [[Куско]], но историски се верува дека оваа функциија се создала во [[1200]] година. Оваа функција или титула била наследна, синот го наследува таткото. Имало две познати династии, едната предводена од [[Ханан]], а другата од страна на [[Хурин]]. Последниот официјален Сапа Инка бил [[Атахуалпа]], кој бил погубен од страна на [[Шпанци]]те во [[1533]].
 
==Видете исто така==
* [[Империја на Инките]]
* [[Кралство Куско]]
 
{{Инки-никулец}}
 
[[Category:Сапа ИнкаИнки|Сапа ИнкаИнки]]
 
[[ca:Llista d'emperadors inques]]