Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Пантелејмон“ - Горно Нерези“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Church of St. Panteleimon (Nerezi).jpg|рамкамини|десно|150п|Поглед на цркватѕа во рамки на манастирот]]
Mанастирот "'''Свети Пантелејмон'''" со истоимената манастирска црква се наоѓа во с. [[Горно Нерези]], на планината [[Водно]], на осум километри југозападно од [[Скопје]]. Манастирскиот комплекс е ограден со високи ѕидови, а во него се наоѓаат црквата и манастирските [[конак|конаци]]. На ѕидовите на овој споменик на културата е сочувано [[фрескосликарство]], коешто по своите квалитети со се вбројува меѓу врвните дострели на византиското сликарство од времето на династијата на Комнените.