Разлика помеѓу преработките на „Сила“

Додадени 22 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: gv:Forse; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: gv:Forse; козметички промени)
'''Силата''' ја создаваме со буткање или со потегнување. Силата дејствува врз определено тело на следните начини:
 
[[СликаПодатотека:Descomposicion de fuerzas en plano inclinado.png|мини|десно|300п|'''''']]
 
- силата може да го придвижи телото
- силата може да го промени обликот на телото
 
Силата на привлекување меѓу телата се нарекува гравитација. Таа е една од најпознатите сили. Таа всушност не држи на земјата и ни дава тежина. Се што има маса - произведува гравитација, а таа сила зависи од масата на телата и нивната меѓусебна одалеченост. Колку едно тело е поразделечено од друго тело, толку привлечноста помеѓу нив ќе биде помала. [[месечина|Месечината]] на пример, привлекува со послаб интензитет од [[Земја|земјата]] затоа што има помала маса. За големата земјина маса, тежината на телата на неа се шест пати поголеми отколку што се на [[месечина|Месечината]].
 
Ако на едно тело делуваат повеќе сили, нивното дејство ќе биде како на него да делува една сила, но во средна насока. Таа сила се нарекува резултанта. Пример, кога две екипи влечат јаже, резултантата е скоро еднаква на нула затоа што приближно еднакви сили делуваат во спротивни насоки.
[[gl:Forza]]
[[gu:બળ]]
[[gv:Forse]]
[[hak:Li̍t]]
[[he:כוח (פיזיקה)]]