Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Додаден 291 бајт ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
::''Оваа статија се однесува на грчката периферија Епир. За други значења видете [[Епир]].''
 
{{Infobox Peri GR
[[Слика:GreeceEpirus.png|right|thumb|Положбата на Епир во Грција]]
|name = Epirus
|name_local = Περιφέρεια Ηπείρου
|image_map = GreeceEpirus.png
|prefec = [[Arta Prefecture|Arta]]<br>[[Ioannina Prefecture|Ioannina]]<br>[[Preveza Prefecture|Preveza]]<br>[[Thesprotia]]
|capital = [[Ioannina]]
|population = 358,698
|population_as_of = 2005
|pop_dens = 39
|area = 9,203
|website = [http://www.roe.gr/ www.roe.gr]
}}
 
'''Епир''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''Ήπειρος'') е [[периферии на Грција|периферија]] во северозападна [[Грција]]. Се граничи со [[Западна Македонија (периферија)|Западна Македонија]] и [[Тесалија]] на исток, [[Централна Грција]] на југ, [[Јонско Море|Јонското Море]] и [[Јонски Острови|Јонските Острови]] на запад, додека на север граничи со [[Албанија]]. Провинцијата зафаќа [[површина]] од 9.200 km<sup>2</sup>. [[Северен Епир|Другиот дел од Епир]] е во Република Албанија.
 
13.850

уредувања