Разлика помеѓу преработките на „Бугарија“

 
== Географија ==
[[Податотека:HSelo MaliovicaKostenets IMG 3256rain.jpg|thumb|220px200px|Поглед на планината [[Рила]]]]
 
Вкупната површина на земјата изнесува 111 001 km², и според тоа се наоѓа на [[Листа на држави и територии по површина|102 место по големина во светот]]. Таа граничи со [[Црно Море]] на исток, со [[Република Грција]] 494 km и [[Република Турција]] граничи на југ 240, со [[Република Србија]] 318км2 , [[Република Македонија]] на запад 148 km, и со [[Романија]] на север 608 km. Климата во Бугарија е умерена континентална со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими.
 
Висинските екстреми на Бугарија се врв [[Мусала]] (2925 м) и Црно Море (0 м).
 
== Население ==
129

уредувања