Разлика помеѓу преработките на „Бугарија“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Бугарија''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''България'') е држава во југоисточна [[Европа]]., Бугаријакоја излегува на [[Црно Море]] на исток, со [[Република Грција]] и [[Република Турција]] граничи на југ, со [[Република Србија]], [[Република Македонија]] на запад, и со [[Романија]] на север. Северната граница, главно е по должината на реката [[Дунав]], при што источниот дел на границата ја завзема [[Добруџа]]. Бугарија завземна површина од 110.911,5 квадратни километри. [[Главен град]] на Бугарија е [[Софија]],1 270 337 жители. Други поголеми градови се: [[Пловдив]] (373&nbsp;586), [[Варна]] (343&nbsp;603), [[Бургас]] (210&nbsp;954), [[Русе]] (173&nbsp;952), [[Стара Загора]] (161&nbsp;108), [[Плевен]] (135&nbsp;170), [[Добрич]] (113&nbsp;820), [[Сливен]] (111&nbsp;301). <ref>[http://grao.bg/tn-izb.html Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - 03.08.2007]</ref>. Таа е членка на [[НАТО]] и на [[Европска Унија|Европската Унија]].
 
[[Главен град]] на е [[Софија]], со 1 270 337 жители. Други поголеми градови се: [[Пловдив]] (373&nbsp;586), [[Варна]] (343&nbsp;603), [[Бургас]] (210&nbsp;954), [[Русе]] (173&nbsp;952), [[Стара Загора]] (161&nbsp;108), [[Плевен]] (135&nbsp;170), [[Добрич]] (113&nbsp;820), [[Сливен]] (111&nbsp;301).<ref>[http://grao.bg/tn-izb.html Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - 03.08.2007]</ref>. Бугарија е членка на [[НАТО]], [[Светска трговска организација|Светската трговска организација]] и на [[Европска Унија|Европската Унија]].
 
{|
 
=== Средновековна Бугарија ===
[[Податотека:The Great Basilica Klearchos 2.jpg|лево|мини|250п200п|[[Плиска]] - главен град на Првата бугарска држава од [[681]] до [[890893]].]]
Бугарско царство ([[бугарски јазик]]: ''Българско царство'') е термин кој се користи за опишување на два периода од средновековната историја на Бугарија, во текот на кои таа била клучна регионална сила општо во [[Европа]] а посебно во [[Југоисточна Европа]], којашто често се борела прoтив [[Византиско царство|Византија]]. Двете Бугарски царства не се сметаат како различни ентитети, туку како една држава која се обновила после периодот на Византиското владеење на нејзината територија <ref>R. J. Crampton - „A short history of modern Bulgaria“, Cambridge University Press, 1987, ISBN 978-0-521-27323-7, стр. 6</ref>.
 
Почетоците на современата бугарска држава се тесно поврзани со [[Бугарска Егзархија|Бугарската Егзархија]], [[Априлско востание|Априлското востание]] од [[1876]], [[Цариградската дипломатска конференција]] од истата година и [[Руско-Турска војна|Руско-Турската војна]] од [[1877]] - [[1878]] година. Војната ја започнала [[Русија]] со оправдување за ''„ослободување на христијаните на Балканот од турското ропство“'' по Априлското востание, кое било крваво задушено. Големите сили веќе не верувале дека е можно без реформи да се зачуват мирот и добрите односи меѓу Турци и Бугари, али обидот тие да се помират со посебна конференција претрпел неуспех, бидејки планот да се креират два автономни реона со границите на Бугарската Егзархија бил отфрлен од [[Османска Империја|Османската Империја]]. По многуте жестоки битки и бројни жртви во луѓе и материјални средства, руската армија успева да ја истисне турската војска од поголемиот дел од нејзините територии на [[Балкан|Балканскиот Полуостров]], а во опасност била и престолнината [[Истанбул]]. Немајќи друг излез, [[Османска Империја|Османска Турција]] ги прифатила најтешките можни услови за постигнување на мировен договор. Русијa не јa завладеaла целата територијa на Турцијa, зашто [[Велика Британијa|британската]] флота била пратена во [[Босфор]]от. Турцијa се согласила да ги отстапи [[Мизија]], северна [[Тракија]] и поголемиот дел од [[Македонија]]. Овие територии требало да се вклучат во идната Бугарска држава, која требело да биде под силно политичко влијание на Русијa.
 
[[Податотека:Ch. Chusseau-Flaviens - George Eastman House - Bulgarie infanterie (pd).jpg|thumb|left|250px200px|Бугарски воjници, 1908]]
 
На [[3 март]] [[1878]] во местото [[Сан Стефано]], во близината на Истанбул, бил потпишан познатиот [[Санстефански Договор]], кој ги поставил темелите на идната бугарска држава скоро следејќи ја територијата на Бугарската Егзархија. Овој договор не бил прифатен од Големите Сили поради стравот дека ваква голема словенска држава на Балканот би била слуга на руските интереси.
129

уредувања