Разлика помеѓу преработките на „Кардинал“

Додаден 41 бајт ,  пред 11 година
с
Бот Додава: ceb:Kardenal (Katolisismo); козметички промени
с (Бот Додава: tl:Kardenal (Katolisismo))
с (Бот Додава: ceb:Kardenal (Katolisismo); козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Vetements cardinal Gamarelli.jpg|мини|десно|200п|Облека на кардиналите]]
'''Кардинали''' (од [[Латински јазик|латински]] ''cardinalis'', ''cardo'', основен) се највишите служители во [[Католичка црква|католичката црква]], чија работа е да помагаат на [[папа|папата]]. Кардиналите се назначуваат лично од [[папа|Римскиот Папа]]. Како кардинал може да биде избран секој свештеник ( духовни лица) какви што се епископите и архиепископите.
 
[[br:Kardinal]]
[[ca:Cardenal]]
[[ceb:Kardenal (Katolisismo)]]
[[cs:Kardinál]]
[[da:Kardinal (katolske kirke)]]