Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Одземени 4 бајти ,  пред 13 години
с
с (Епир преместена како Епир (периферија))
[[Клима]]та на Грчки Епир е главно [[Алпска клима|алпска]]. [[Вегетација]]та се состои воглавно од грмушести [[растенија]], додека [[фауна]]та е претставена со [[Мечка|мечки]], [[Волк|волци]], [[Лисица|лисици]], [[Срна|срни]] и [[рис]]ови.
 
== [[Економија]] ==
 
Од економски аспект, Грчки Епир е сиромашна област, со мала [[индустрија]]. Поради карпестиот терен, [[земјоделие]]то е отежнато. [[Тутун]]от се одгледува околу Јанина, а развиен е [[риболов]]от. Сепак, поголемиот дел од [[храна]]та се увезува од плодните региони на Грција.
13.850

уредувања