Разлика помеѓу преработките на „Бугарија“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
 
=== Туризам ===
[[Податотека:Byala2.jpg|thumb|350px200px|right|Бjала]]
Најголемите позитивни движења Бугарија ги бележи во развојот на туристичкото стопанство кое станува една од најзначајните стопански гранки и двигател на целокупниот стопански развој на земјата. Бугарија има можности за развој на сите видови туризам, но најразвиени се [[Море|морскиот]] (летен) и зимскиот туризам. Во последниве години силен подем бележат и [[Култура|културниот]], [[Село|селскиот]] и други алтерантивни форми на туризам.
 
129

уредувања