Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Одземени 93 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
Од економски аспект, Грчки Епир е сиромашна област, со мала [[индустрија]]. Поради карпестиот терен, [[земјоделие]]то е отежнато. [[Тутун]]от се одгледува околу Јанина, а развиен е [[риболов]]от. Сепак, поголемиот дел од [[храна]]та се увезува од плодните региони на Грција.
 
{{Периферии на Грција}}
== Надворешни врски ==
{{Региони на Грција}}
 
* [http://hit.gr/ Hit.gr - Повеќејазичен портал за Грчки Епир]
 
[[Категорија:Грција]]
 
[[bg:Епир]]
13.850

уредувања