Разлика помеѓу преработките на „Ал Акса интифада“

Додадени 770 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
Во септември [[2005]] година израелските трупи и доселеници се повлекуваат од Појасот Газа во согласност со претходните најави на израелскиот премиер Шарон.
 
На палестинските парламентарни избори од јануари [[2006]] година победа извојува Хамас. Поради продолжените израелски напади на [[9 јуни]] Хамас изјавува дека го прекинува примирјето што го прогласи во 2005 година. На [[25 јуни]] палестински милитанти напаѓаат израелски воен објект при што убиваат двајца војници, а еден заробуваат. НаТоа за израелските трупи е повод на [[28 јуни]] израелските трупида почнуваатзапочнат нова голема офанзива врз Појасот Газа. Оваа операција со избувнувањето на [[Израелско-либанска војна од 2006 година|Израелско-либанската војна]] израелските сили ја ставаат во втор план, којаза сево закануваесента 2006 година повторно да гозапочнат разгорисо израелско-палестинскиотнапади врз Појасот Газа. При најсериозниот од есенските инциденти, на [[8 ноември]] при бомбардирање на [[Бејт Ханун]], израелската војска уби најмалку 19 цивили, вклучувајќи жени и судирдеца.
 
==Надворешни врски==
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=50346 Заврши евакуацијата на израелските населби во Газа]
*[http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=57490 Палестина: Убедлива победа на „Хамас“]
*[http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=120&ArticleID=4815 Израелците испотепаа цивили, Палестинците збеснаа]
 
[[Категорија:Палестина]]
6.069

уредувања