Разлика помеѓу преработките на „Елена Папаризу“

Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: uk:Єлена Папарізу; козметички промени
(Создадена страница со: {{Infobox musical artist | Name = Елена Папаризу </br> Έλενα Παπαρίζου | Img = PaparizouLiveKalam...)
 
с (Бот Додава: uk:Єлена Папарізу; козметички промени)
| Birth_name = Елена Папаризу
| Alias = Хелена Папаризу
| Born = 31 јануари 1982<br /> [[Борас]], [[Вастерготланд]], [[Шведска]]</small>
| Died =
| Origin = [[Стокхолм]], [[Шведска]]
| Genre = лајка, поп-фолк, [[Поп музика|поп]], денс
| Occupation = Пејачка, текстописец
| Years_active = 1999&ndash;сегашност1999–сегашност
| Label = Sony Music Greece, Bonnier Amig, Мoda Records, AATW
| Associated_acts = Антик (Antique)
}}
 
'''Елена Папаризу''' ({{lang-el|Έλενα Παπαρίζου}}; родена на [[31 јануари]] [[1982]] во [[Шведска]]<ref name="espresso_news">{{cite web|url=http://espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=1&catid=3&artid=597669&pg=1|title=Κάνοντας μόδα τη Eurovision|last=Maravegias|first=Ilias|publisher=''[[List of newspapers in Greece|Espresso News]]''|date=2008-02-17|language=[[Greek language|Greek]]|accessdate=2009-07-14}}</ref>), интернационално позната како '''Хелена Папаризу''' е [[Грци|грчко]]-[[Шведска|шведска]] пејачка, честопати и текстописец и поранешен [[модел]]. Родена и одгледана во Шведска, таа ја започна нејзината кариера во 1999 година како члена на дуото Антика, а истотака и со тоа што работеше и како модел за [[Шведска|Шведско]]-[[Грција|грчки]] бренд. Антик главно пееше низ и за грчката диаспора и заедно пееја песни со традиционално грчки елементи, на [[Грчки јазик|грчки]] и [[Англиски јазик|англиски]]. После завземањето на добро место на грчката музичка сцена, следеше нивниото учество на [[Евровизија 2001]], а истотака нивната слава не престана се додека мирно и двајцата члена не ги продолжија нивните музички патишта. Папаризу од 2003 официјално ја започна нејзината соло кариера и го издаде нејзиниот прв албум наречен ''Protereotita'' (2004), кој содржи главно поп звуци со лајка елементи. Следеше нејзината победа на [[Евровизија 2005]] за [[Грција]], со песната „My Number One“. Со ова таа и ја донесе првата победа на Грција на [[Евровизија]]. После евровизискиот успех, нејзиниот албум доби платинум сертификати доби две ''Arion'' музички награди а во меѓувреме иако настапуваше низ Грција, таа спремаше албум на англиски јазик. Следеа три нови албуми ''Iparhi Logos'' (2006), ''The Game of Love'' (2006), и ''Vrisko To Logo Na Zo'' (2008) и сите три достигнаа платинумска продажва и добија неколку награди. Според ''IFPI Greece'' Елена Папаризу има продадено околу 150,000 албуми и 50,000 сингли.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[ast:Elena Paparizou]]
[[az:Elena Paparizu]]
[[bs:Helena Paparizou]]
[[bg:Елена Папаризу]]
[[bs:Helena Paparizou]]
[[ca:Helena Paparizou]]
[[da:Helena Paparizou]]
[[de:Elena Paparizou]]
[[el:Έλενα Παπαρίζου]]
[[en:Elena Paparizou]]
[[et:Élena Paparízou]]
[[el:Έλενα Παπαρίζου]]
[[es:Elena Paparizou]]
[[et:Élena Paparízou]]
[[fa:هلنا پاپارازیو]]
[[fi:Helena Paparizou]]
[[fr:Élena Paparízou]]
[[he:הלנה פפאריזו]]
[[hr:Helena Paparizou]]
[[hu:Élena Paparízu]]
[[id:Elena Paparizou]]
[[is:Helena Paparizou]]
[[it:Helena Paparizou]]
[[ja:エレナ (歌手)]]
[[he:הלנה פפאריזו]]
[[ka:ელენა პაპარიზუ]]
[[lt:Helena Paparizou]]
[[lv:Helena Paparizou]]
[[lt:Helena Paparizou]]
[[hu:Élena Paparízu]]
[[nah:Elena Paparizou]]
[[nl:Elena Paparizou]]
[[ja:エレナ (歌手)]]
[[no:Elena Paparizou]]
[[pl:Elena Paparizou]]
[[ro:Elena Paparizou]]
[[ru:Папаризу, Елена]]
[[sh:Helena Paparizu]]
[[simple:Elena Paparizou]]
[[sl:Helena Paparizou]]
[[sr:Елена Папаризу]]
[[sh:Helena Paparizu]]
[[fi:Helena Paparizou]]
[[sv:Elena Paparizou]]
[[tr:Elena Paparizou]]
[[uk:Єлена Папарізу]]