Разлика помеѓу преработките на „Топка (геометрија)“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Sphere wireframe.svg|thumb|'''ТопкатаТопка''' е просторот кој се наоѓа внатре во [[сфера]]та]]
'''Топка''', во [[математика]]та, претставува дел од просторот заграден со [[Сфера|сферна површина]]. Обата поими може да се однесуваат на произволен [[метрички простор]], вклучувајќи ги тука и добро познатите примери од '''[[рамнина]]та''' (дводименизионалниот реален евклидски простор) и '''[[Простор|обичниот простор]]''' (тридимензионалниот реален евклидски простор).
 
2.626

уредувања