Разлика помеѓу преработките на „Плунковни жлезди“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот Менува: sv:Spottkörtel; козметички промени
с (Бот Менува: no:Spyttkjertel)
с (Бот Менува: sv:Spottkörtel; козметички промени)
 
Дигестивниот сок на овие жлезди е плунката. Дневно излачуваат околу 1 - 1,5 l плунка, во зависност од [[конзистенција]]та на [[храна]]та (сува, течна).
{{Link FA|sr}}
 
[[Категорија:Дигестивен систем]]
[[Категорија:Егзокрини жлезди]]
 
{{Link FA|sr}}
 
[[ar:غدة لعابية]]
[[sk:Slinná žľaza]]
[[sr:Пљувачне жлезде]]
[[sv:SpottkörtlarSpottkörtel]]
[[te:లాలాజల గ్రంధులు]]
[[th:ต่อมน้ำลาย]]