Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

с
Бот Додава: cu:Жито́мирьска о́бластъ Брише: ro:Regiunea Jîtomîr; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: cu:Жито́мирьска о́бластъ Брише: ro:Regiunea Jîtomîr; козметички промени)
== Историја ==
 
* До [[1795]] - [[1918]], е дел на [[Волинска губернија|Волинската губернија]] во [[Руска Империја|Руската Империја]].
* Украинска Народна Република 1918—1921.
* Од [[1921]], дел од [[СССР]] под името „Житомирска област“.
* Од [[1991]] година, областа е дел на независна [[Украина]].
 
== Надворешни Врски ==
[[crh:Jıtomır vilâyeti]]
[[cs:Žytomyrská oblast]]
[[cu:Жито́мирьска о́бластъ]]
[[cv:Житомир облаçĕ]]
[[de:Oblast Schytomyr]]
[[pl:Obwód żytomierski]]
[[pt:Jitomir (óblast)]]
[[ro:Regiunea Jîtomîr]]
[[ru:Житомирская область]]
[[sk:Žytomyrská oblasť]]