Разлика помеѓу преработките на „Ото фон Бизмарк“

Додадени 30 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: fiu-vro:Bismarcki Otto; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: fiu-vro:Bismarcki Otto; козметички промени)
Обединувањето на Германија под пруско водство е запишано како заслуга на '''Ото фон Бисмарк''', кого кралот '''Wilhelm I''' го назначил за генерален службеник на [[Прусија]] во 1862. Следејќи ја војната против [[Австрија]] во 1866, германската конфедерација била заменета со Северната Германска конфедерација која присобрала кон себе 17 мали германски држави под пруско водство. Победата над Франција во 1870/71 довела до јавување на вториот Рајх и крунисување на '''Wilhelm I''' како германски император во '''Versailles''', [[Франција]]. Бисмарк останал генерален службеник како и подоцна канцелар на рајхот. Reichstag-от бил реконструиран како избор од граѓаните, но бил со ограничени права. Бисмарк водел горчлива борба против либерализмот на левото крило, политичкиот католицизам и демократизацијата, но во 1880-тите исто така бил одговорен за најпрогресивното покачување на човековите права првпат поткрепени со закони во цела Европа. Конфликтите со императорот '''Wilhelm II''' кој владеел до 1888 довеле до распуштање на "Железниот канцелар": '''Ото фон Бисмарк ја кроел и обликувал политиката скоро 3 декади'''.
 
== Видете уште ==
* [[Создавањето на Германија]]
 
 
 
{{DEFAULTSORT:Бизмарк, Ото фон}}
 
[[Категорија:Германски канцелари]]
[[Категорија:Германски политичари]]
 
{{Link FA|de}}
 
{{Link FA|az}}
{{Link FA|de}}
 
[[an:Otto von Bismarck]]
[[fa:اتو فون بیسمارک]]
[[fi:Otto von Bismarck]]
[[fiu-vro:Bismarcki Otto]]
[[fr:Otto von Bismarck]]
[[ga:Otto von Bismarck]]