Разлика помеѓу преработките на „Десеттобој“

Додадени 59 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Десетобој преместена како Десеттобој преку пренасочување)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
Десетобој'''Десеттобојот''' (наречен и '''декатлон''') е [[атлетика|атлетички]] повеќебој (десет дисциплини) за мажи воведен како атлетичка дисциплина во [[1884]] година во САД. На распоредот на [[Олимписки игри|Олимписките игри]] десетобојотдесеттобојот прв пат се најде во [[Стокхолм]] [[1912]].
 
Натпреварувањето во десетобојотдесеттобојот се одржува два дена по следниов распоред:
* Прв ден: 100 m, [[скок во далечина]], [[фрлање ѓуле]], [[скок во височина]], 400 m.
* Втор ден: 110 m со пречки, [[фрлање диск]], [[скок со стап]], [[фрлање копје]], 1500 m.