Разлика помеѓу преработките на „Кјото“

Додадени 34 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: bo:ཁེཡོ་ཐྲོ།; козметички промени
с (Бот Додава: lv:Kioto)
с (Бот Додава: bo:ཁེཡོ་ཐྲོ།; козметички промени)
'''Кјото''' е град во [[Јапонија]], кој се наоѓа во централниот дел на островот [[Хоншу]]. Кјото има население од околу 1,5 милиони жители. Тој е главен град на префектурата Кјото.
{{никулец}}
 
 
[[Категорија:Градови во Јапонија]]
[[be:Горад Кіота]]
[[bg:Киото]]
[[bo:ཁེཡོ་ཐྲོ།]]
[[br:Kyoto]]
[[ca:Kyoto]]