Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Додадени 25 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: fiu-vro:Apartheid; козметички промени
с (Бот Додава: tr:Apartheid)
с (Бот Додава: fiu-vro:Apartheid; козметички промени)
 
Реформите на апартхејдот во [[1980]] не успеале да ја задушат опозицијата, со што во [[1990]] година [[претседател]]от [[Фредерик Вилем де Клерк]] започнал преговори да стави крај на апартхејдот, кулминирајќи во мулти-расни демократски [[избори]] во 1994 година, кои биле добиени од страна на [[африканскиот национален конгрес]] под покровителство на [[Нелсон Мандела]]. Трагите од апартхејдот сè уште ја формираат Јужно Африканската политика и општество.
{{никулец}}
{{никулец}}[[Категорија:Политички системи]][[Категорија:Јужна Африка]]
 
{{никулец}}[[Категорија:Политички системи]][[Категорија:Јужна Африка]]
[[Категорија:Јужна Африка]]
 
[[af:Apartheid]]
[[fa:آپارتاید (آفریقای جنوبی)]]
[[fi:Apartheid]]
[[fiu-vro:Apartheid]]
[[fo:Apartheid]]
[[fr:Apartheid en Afrique du Sud]]