Разлика помеѓу преработките на „Летни олимписки игри 1912“

с
Бот Додава: io:Olimpiala Ludi en Stockholm, 1912; козметички промени
с (Бот Додава: ms:Sukan Olimpik Stockholm 1912)
с (Бот Додава: io:Olimpiala Ludi en Stockholm, 1912; козметички промени)
На Олимписките игри учествувале 2407 спортисти (2359 мажи и 48 жени) од 28 земји кои се натпреварувале во 102 настани во 14 [[спорт]]ови.
 
== Ретроспектива ==
 
* Португалскиот маратонец [[Франциско Лазаро]] умрел трчајќи на [[маратон]]от со што станал првиот натпреварувач на Олимписките игри којшто умрел трчајќи го маратонот.
* Мечот во [[борење]], [[Грчко-римски стил]] помеќу Клајн и Асикаинен траел цели 11 часа и 40 минути што претставува најдолгиот боречки меч којшто некогаш се одржал. Клајн успеал да победи, но немал сили во финалите да победи и да го освои златниот медал. Тоа го искористил борачот Јохансон којшто го освоил златниот медал, а во претходните натпревари тој загубил од Асикаинен.
* Американецот [[Џим Торп]] победил во [[петобој]] и [[десетобој]],но бил дисквалификуван поради прекршувањето на правилата на аматеризмот. Сепак во [[1982]] година, тој повторно постхумно е прогласен за победник.
* Швеѓанецот Оскар Сван станал најстариот победник на Олимписките игри, со64 години во дисциплината пукање во елен.
* Била воведена женска конкуренција во [[пливање]] и [[скокови во вода]].
* Шведска како домаќин одбила да се одржуваат натпревари во [[бокс]].
[[Податотека:Olympic opening ceremony 1912.jpg|thumb|right|300px|Церемонијата на отворање]]
* Генералот од Втората светска војна [[Џорџ С. Патон]] се натпреварувал во модерен петобој.
* За прв пат атлетските резултати биле електронски мерени.
* За последен пат учествувале земји коишто не биле независни.
* Британецот [[Арнолд Џексон]] на 1500m победил со само една десетинка подобар резултат од тројцата американски фаворити кои се бореле за златниот медал, но не го добиле. Оваа трка се смета дека е една од најдобрите трки на сите времиња, а со 21 година Џексон станал најмладиот олимпионик.
* За прв пат учествувала [[Србија]]. Атлетичарит на 100m [[Душан Милошевиќ]] бил трет во квалификациите, а маратонецот [[Драгутин Томашевиќ]] во маратонот завршил 37..
* Британецот [[Едварт Даглас Хорсфол]] освоил 2 златни медали во веслање со што станал најдобриот британски веслач до појавувањето на [[Стив Редгрејв]].
 
== Спортови ==
 
[[Податотека:Jim Thorpe1912 Olympics.jpg|thumb|right|150px|[[Џим Торп]] во натпревар на Олимписките игри во 1912.]]
|}
 
=== Демонстративни спортови ===
 
* [[Бејзбол]]
* [[Глима]]
 
== Земји-учеснички ==
 
[[Податотека:1912 Olympic games countries.PNG|thumb|240px|Учесници, зелена- земји- учеснички кои и претходно учествувале на Олимписките игри, сино- земји- учеснички коишто за прв пат учествуваат]]
|}
 
== Освојувачи на медали ==
 
{| {{RankedMedalTable}}
|-
| 1 ||align=left| [[СликаПодатотека:US 46 Star Flag.svg|20п|]] [[САД]] || 25 || 19 || 19 || 63
|- bgcolor=ccccff
| 2 ||align=left| [[СликаПодатотека:Flag of Sweden.svg|20п]] [[Шведска]] (домаќин) || 24 || 24 || 17 || 65
|-
| 3 ||align=left| [[СликаПодатотека:Flag of the United Kingdom.svg|20п]] [[Велика Британија]] || 10 || 15 || 16 || 41
|-
| 4 ||align=left| [[СликаПодатотека:Flag of Finland.svg|20п]] [[Финска]] || 9 || 8 || 9 || 26
|-
| 5 ||align=left| [[СликаПодатотека:Flag of France.svg|20п]] [[Франција]] || 7 || 4 || 3 || 14
|-
| 6 ||align=left| [[СликаПодатотека:Flag of the German Empire.svg|20п]] [[Германија]] || 5 || 13 || 7 || 25
|-
| 7 ||align=left| [[СликаПодатотека:South Africa Red Ensign.png|20п]] [[Јужноафриканска Република]] || 4 || 2 || 0 || 6
|-
| 8 ||align=left| [[СликаПодатотека:Flag of Norway.svg|20п]] [[Норвешка]] || 4 || 1 || 4 || 9
|-
|rowspan=2| 9 ||align=left| [[СликаПодатотека:Canadian Red Ensign.svg|20п]] [[Канада]] || 3 || 2 || 3 || 8
|-
|align=left| [[СликаПодатотека:Flag of Hungary (1867-1918).svg|20п]] [[Унгарија]] || 3 || 2 || 3 || 8
|}
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.olympic.org/uk/games/past/index_uk.asp?OLGT=1&OLGY=1912 МОК Стокхолм 1912]
[[hu:1912. évi nyári olimpiai játékok]]
[[id:Olimpiade Stockholm 1912]]
[[io:Olimpiala Ludi en Stockholm, 1912]]
[[it:Giochi della V Olimpiade]]
[[ja:ストックホルムオリンピック]]