Џон Њутон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 76 бајти ,  пред 12 години
с
Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/)
{{Спојување|Џон Њутон}}
{{внимание}}
[[Податотека:JohnNewtonColour.jpg|thumb|right|Џон Нутон]]
 
'''Џон Њутон''' (John Newton) автор на познатата лирска песна Amazanig Grace (Зачудувачка Божја милост). Роден во Wapping Англија [[1725]] година. Бил трговец со робови. Пресврт во неговиот живот настанал после една ужасна бура што го задесила една ноќ во 1746 годиниа, од кога се посветил кон Бога, божјата љубов ,милост и понизност. Лирската песна Amazing Grace ја написал во 1772 година под наслов "Faith's review and expectation", како химна посветена на Бога и неговата милозливост. Текстот е инспириран од Стариот Завет ,Летописи 1 (17:16-18) . Таа песна била изведувана спрема компонирана мелодија од непознат автор(?)и постанала еден вид семејна химна кон Бога во Британија и САД, а покасно се раширила секаде низ светот. Изведувана е од безброј познати музичари( Арета Френклин , Џоан Боаз, Нана Мускури Елвис Присли, Крист Томлин, Мајкал Џексон, Колинс и многу други) Посебно се впецатливи нејзините изведуванја од оркестрите на шкотските и ирските гајди. Се смета за една од најубавите песни посветена на Бога и преставува вистинска химна на Бога и неговата Божја милост.
206

уредувања