Џејмс Медисон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 80 бајти ,  пред 12 години
с
Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/
с (Бот Брише: el:Τζαίημς Μάντισον)
с (Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:JamesMadison.jpg|thumb|right|Џејмс Медисон]]
'''Џејмс Медисон''' е роден во [[1751]] година. Човек по својата природа низок и изветвен маж, а на изглед стар и збрчкан. Се преселува во Оранџ Кантри, [[Вирџинија]] и е пратен во [[Принстон]] (тогашното име на денешниот колеџ во Њу Џерси). Студира историја и право. Таткото е на американскиот устав (1776). Една негова дефиниција за една демократска држава: "Една власт мора да биде контролирана од другата власт, бидејќи човечките желби, омраза и лакомост поттикнуваат на мисли и акции спротивно на интересите на општеството. Луѓето мораат да имаат владина, а тие пак мораат да бидат под контрола бидејќи оние кои што владеат можат да грешат". Служел во меѓународниот конгрес и беше лидер на собранието на Вирџинија.
 
206

уредувања