Џон Вилијамс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 82 бајти ,  пред 12 години
с
Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Add image from http://tools.wikimedia.de/~emijrp/imagesforbio/)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Внимание}}
[[Податотека:John Williams tux.jpg|thumb|right|Џон Вилијамс]]
 
'''Џон Таунер Вилијамс''' ({{lang-en|John Towner Williams}}) (роден на 8 февруари, 1932 година) е [[САД|американски]] музички композитор, диригент и пијанист. Во неговата кариера која трае шест децении има напишано музика за многу познати филмови. Неговата филмска музика е помеѓу најдобрата во холивудската историја. Тој ја напишал музиката за познатите филмски серијали: [[Војна на ѕвездите]], [[Супермен (филмски серијал)|Супермен]], [[Сам дома (серијал)|Сам дома]], за првите три филмови за [[Хари Потер (филмски серијал)|Хари Потер]] и за сите освен два филмови на [[Стивен Спилберг]] вклучувајки ги филмовите [[Индијана Џонс]], [[Шинлеровата листа]], [[Е.Т.]], [[Паркот Јура]] и [[Ајкула (филм)|Ајкула]]. Тој е и добитник на пет оскари, четири златни глобуси и седум БАФТА награди за најдобра музика.
206

уредувања