Разлика помеѓу преработките на „Долногермански јазик“

нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: fr:Bas allemand)
'''долносаксонски јазик''' ([[германски јазик]] ''Niedersächsisch'') е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германски јазици|западногерманските јазици]] и се говори во северна [[Германија]] и источна [[Холандија]]. Според некоја лингвистичка категоризација, овој [[јазик]] го опфаќа нискофраначкиот јазик и нискосаксонскиот јазик. Овој јазик се зборува од страна на околу 3 000 000 луѓе.
 
[[Категорија:Индоевропски јазици]]
[[Категорија:Германски јазици]]
 
 
 
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}