Разлика помеѓу преработките на „Усќудар“

Додадени 77 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
[[Image:Istanbul location Üsküdar.svg|thumb|right|300px|Локација]]
'''Ускудар''' или '''Скутари''' ([[турски]]: ''Üsküdar'') е еден од најголемите и најгусто населените региони во [[Истанбул]], [[Турција]]. Ускдар се наоѓа на азиската страна од градот. Според податоци од [[2007]] година, овде живеат 492.666 жители. Во отоманскиот период, Ускудар бил еден од трите населби надвор од градските ѕидини на [[Константинопол]] (заедно со [[Ејуп]] и [[Галата]]).