Разлика помеѓу преработките на „Усќудар“

Додаден 71 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Ускудар или Скутари (на турски: Üsküdar) е еден од најголемите и најгусто населените рег...)
 
'''Ускудар''' или '''Скутари''' (на [[турски]]: ''Üsküdar'') е еден од најголемите и најгусто населените региони во [[Истанбул]], [[Турција]]. Ускдар се наоѓа на азиската страна од градот. Според податоци од [[2007]] година, овде живеат 492.666 жители. Во отоманскиот период, Ускудар бил еден од трите населби надвор од градските ѕидини на [[Константинопол]] (заедно со [[Ејуп]] и [[Галата]]).
 
Во Ускудар денеска се наоѓаат околу 180 џамии<ref>Üsküdar Müftülüğü. ''Üsküdar Müftülüğüne Bağlı Camiler Listesi.'' http://www.uskudarmuftulugu.gov.tr/index.php?makaleid=77 Retrieved 10 August 2009</ref>, кои во најголем дел биле градени во времето на [[Османлиска империја|османлиската империја]]. На некои од нив има работено и познатиот архитект [[Синан]]. Една од најпознатите џамии во овој регион е [[џамија Михримах Султан]], која била изградена во чест на ќерката на [[Сулејман Велинчествениот]]. Поамала џамија е [[Џамија Шемши Паша]], која поседува една мала библиотека. Други попознати џамии се: [[Џамија Јени Валиде]], [[џамија Атик Валид]], [[Џамија Шакирин]] и други.