Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: ru:Буцефал; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: ru:Буцефал; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:BattleofIssus333BC-mosaic-detail1.jpg|thumb|200px|Александар и Букефал на мозаик прикажани во [[Битка кај Ис|битката кај Ис]]]]
[[СликаПодатотека:Battle of Issus.jpg|thumb|200px|[[Битка кај Ис|Битката кај Ис]] во која Александар се борел против [[Дариј III]]. (Национален Музеј - [[Наполи]])]]
'''Букефал''' ([[грчки]]: Βουκέφαλος Букефалос) бил најмилиот коњ на [[Александар Македонски]]. Името преведено значи "Воловска глава". Според легендата, можел да го јавне само Александар.
 
 
 
== Според пишувањата на Плутарх ==
 
[[Букефал]] е опишан како голем црн коњ со голема бела ѕвезда на неговото чело. Имал сини очи и неговата раса била една од најиздржливите. Според легендата, [[Александар]] во тоа време (10-то годишник) бил единствениот на кого Букефал му се покорил. Коњот прво бил понуден на Филип II Македонски од страна на Филониј, трговец на коњи, за цена од 13 таланти, што биле многу пари во тоа време. Бидејќи никој неможел да го скроти коњот [[Филип II Македонски|Филип]] се откажал од купувањето. Но [[Александар Македонски|Александар]] се понудил сам да плати за коњот доколку успее да го скроти. Тој приметил дека Букефал се плаши од својата сенка, па го свртел кон сонцето за да неможе да ја гледа. Така коњот се смирил и Александар успеал да го јавне. Легендата зборува дека од тој момент Букефал и Александар биле неразделни и заедно учествувале во сите битки.
 
 
 
[[Категорија:Александар III Македонски]]
[[pnb:بوسیفالس]]
[[pt:Bucéfalo]]
[[ru:БукефалБуцефал]]
[[sh:Bukefal]]
[[sk:Bukefalos]]