Разлика помеѓу преработките на „Римска Република“

с
Бот Менува: ceb:Republikang Romano; козметички промени
с (Бот Менува: ceb:Republikang Romano; козметички промени)
Тешко е да се одреди точниот датум на настанување на Римската република. [[Тит Ливиј]] наведува дека последниот римски крал, [[Луциј Тарквиниј Гордиот]] во 510 г. п.н.е. бил протеран од Рим, а [[Луциј Јуниј Брут]] и [[Луциј Тарквиниј Колатин]] биле избрани за римски конзули <ref>[http://www.wsu.edu/~dee/ROME/REPUBLIC.HTM Rome, the Roman Republic] [[англиски јазик|анг.]]</ref>, додека во 508 г. п.н.е. бил избран и првиот првосвештеник, т.е. [[понтифекс максимус]] (Pontifex maximum).
 
== Државно уредување ==
Римската република имала хиерархија на избрани [[Римски магистрат|магистрат]]и со различни овластувања. Римското уредување од времето на републиката подоцна го инспирирало уредувањето на многу [[средновековие|средновековни]] градови-држави, но и други државни творби на современото време, од [[ренесанса]]та до денес.
 
Римскиот [[Римски сенат|Сенат]] и народните собранија (Comitia) биле надлежни за законите и надгледувањето на работењето на сите службеници од власта. Ислужените [[Римски магистрат|магистрати]] станувале [[сенатор]]и, ако на тоа не се спротивставеле [[цензор]]ите. На почетокот во [[Римски сенат|Сенатот]] влегувале само [[патриции]]те, а подоцна и [[плебејци]]те.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Стар Рим]]
[[Категорија:Стар Рим]]
 
[[bs:Rimska republika]]
[[ca:República Romana]]
[[ceb:RepublikaRepublikang sa RomaRomano]]
[[cy:Gweriniaeth Rhufain]]
[[da:Romerske republik]]
[[vi:Cộng hòa La Mã]]
[[zh:罗马共和国]]
 
[[Категорија:Стар Рим]]