Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

с
Бот Додава: ca, cs, de, en, eo, es, fi, fr, he, hr, hu, io, is, it, ja, ka, lt, nl, oc, pl, pt, ro, ru, sh, sk, sl, sr, sv, uk, zh
с (Бот Додава: ca, cs, de, en, eo, es, fi, fr, he, hr, hu, io, is, it, ja, ka, lt, nl, oc, pl, pt, ro, ru, sh, sk, sl, sr, sv, uk, zh)
 
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
пр.
змија се бога молеше:
„умри је боже девојка“...
 
[[ca:Personificació]]
[[cs:Personifikace]]
[[de:Personifikation]]
[[en:Personification]]
[[eo:Personigo]]
[[es:Personificación]]
[[fi:Personifikaatio]]
[[fr:Personnification]]
[[he:האנשה]]
[[hr:Personifikacija]]
[[hu:Megszemélyesítés]]
[[io:Personiguro]]
[[is:Persónugerving]]
[[it:Personificazione]]
[[ja:擬人化]]
[[ka:გაპიროვნება]]
[[lt:Personifikacija]]
[[nl:Personificatie]]
[[oc:Prosopopèia]]
[[pl:Personifikacja]]
[[pt:Personificação]]
[[ro:Personificare]]
[[ru:Олицетворение]]
[[sh:Personifikacija]]
[[sk:Personifikácia]]
[[sl:Poosebljenje]]
[[sr:Персонификација]]
[[sv:Personifikation]]
[[uk:Уособлення]]
[[zh:轉化 (修辭)]]
46.384

уредувања