Санто Доминго: Разлика помеѓу преработките

Додадени 58 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: bo:སཱན་ཏོ་ཌོ་མིང་གོ; козметички промени
с (Бот Додава: af:Santo Domingo)
с (Бот Додава: bo:སཱན་ཏོ་ཌོ་མིང་གོ; козметички промени)
'''Санто Доминго де Гузман''' (''Света Недела'') е [[главен град]] на [[Доминиканска Република|Доминиканската Република]]. Овој град има околу 2.253.437 жители. Градот се наоѓа на островот [[Хаити (остров)|Хаити]], на бреговите на [[Карипско Море|Карипското Море]]. Сместен е на устието на реката [[Озама]]. Санто Доминго е најстарата постојано населена европска населба во [[Америка]] и бил првото седиште на [[Шпански колонии|шпанските колонијални]] територии.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[be-x-old:Санта-Дамінга]]
[[bg:Санто Доминго]]
[[bo:སཱན་ཏོ་ཌོ་མིང་གོ]]
[[br:Santo Domingo (kêr)]]
[[ca:Santo Domingo]]